Za pridobitev pravice do prilagoditev opravljanja obveznosti dijak oz. starši mladoletnega dijaka zaprosijo s pisno vlogo in ji priložijo potrebno dokumentacijo (glej Vloga za prilagoditev šolskih obveznosti). Vlogo je potrebno vložiti do 30. septembra za tekoče šolsko leto, iz utemeljenih razlogov pa lahko tudi med šolskim letom.
O vlogi odloči ravnatelj po prejemu popolne vloge, ko predhodno pridobi mnenje oddelčnega učiteljskega zbora in svetovalne službe. Sklep velja za eno šolsko leto. Šola v sodelovanju z dijakom in starši mladoletnega dijaka pripravi osebni izobraževalni načrt, s katerim se prilagodi izvedba pouka in druge pravice ter obveznosti dijaka in šole.
Dijaku, ki mu šola lahko prilagodi obveznosti, pravica do prilagoditev lahko miruje, če ne izpolnjuje obveznosti po osebnem izobraževalnem načrtu, če je negativno ocenjen pri dveh ali več predmetih, če mu je bil izračen ukor, v primeru daljše bolezni oz. poškodbe in iz drugih utemeljenih razlogov.
Dijaku, ki mu šola lahko prilagodi obveznosti, pravica do prilagoditev preneha, če ob poteku obdobja mirovanja pravice, ne popravi negativnih ocen, če preneha pogoj za pridobitev pravice do prilagoditev, če je dijak izključen iz šole, če dijak oz. starši mladoletnega dijaka predlagajo prenehanje in s potekom obdobja, za katerega je bila pravica do prilagajanja podeljena.